H e r b á r
Vytvorený z osobností
Trnavského trampingu
a iný výkvet...
Každá osobnosť má svoj názov
vytvorený zo zbierky lečivích
biliniek a rastlín, a samozrejme
nesmie chýbať latinský názov...
Jednoočko
/Ošir Kíčus/
Prezradí ho veľmi tenká stonka a navrchu holá hlávka s drobnými výrostkami ktoré počas roka viackrát opdávajú.
Vyskytuje sa všade tam , kde sa nachádza akákoľvek bylina z tohto herbáru. Najmä však v blískosti Ženamamky dokonalej, ale j v blískosti Dobrej dúšky vyzívavej. Je to hubovitá rastlina. Pri správnom používaní môže spôsobovať neškodné návaly smiechu. Veľmi dobre sa vyluhuje v alkohole , víne , alebo aj v iných pokrmoch. Sušené Jednoočko moc nepomáha. Ak ho nájdeme v lese na zemi môžme ho odtrhnúť aj s koreňom a doma ho hneď naložíme do vína alebo tvrdého alkoholu. Do rumu neodporúčam. V rume jeho účinky miznú. Fernet by bol lepšou voľbou. Aj počas leta je Jednočko často vidieť v lesoch aj na lúkach. Veľmi dobré je túto hubovitú bylinu v letných horúčavách naložiť do piva. Hasí smäd.Pri predávkovaní vyvoláva zvracanie, ktoré ale počas dňa pominie. Ľudovo sa nazýva Panáčik.
Potvorník
/Dovrcilius Romanus Gugos/
Vyskytuje sa najmä na upätí Malých Karpát. Nie je vylúčené , že rastie aj v iných oblastiach no iba zriedka možno v kombinácií s inou rastlinou nachádzajúcou sa v Herbári..
Je zákonom chránený.
Priaznivo pôsobí na telo aj dušu. Lieči depresie a úskostné stavy. Môže sa kombinovať z alkoholom a to v akomkoľvek množstve. Kvitne po celý rok. Potvorník zbierame celý či je leto alebo zima a využívame s neho všetko ..teda : kvet..listy ... stonku ...a v nutných prípadoch aj koreň. Vývar neodporúčam. Najlepší je naložený v alkohole. Je vhodný aj ako halucinogén.
Dobromil
/Dymicius Glos Robi/
Vyskytuje sa asi všade.
Bol pozbieraný v rôznych kútoch Slovenska a aj v zahraničí už zbierali túto vyhľadávanú bylinu.
Je zákonom chránený , ale ešte o tom nevie.
Priznivo pôsobí na celý kolektív. Lieči nespavosť. Dobromil vo väčšom množstve môže spôsobovať depresie. Jeho príchuť je príjemná aj v odvare či alkohole.Väčšinou jeho účinky nevnímate, ale úľavu pociťujete hneď po prvých dúškoch.
Nespôsobuje halucinácie ,ale jemne otupuje myseľ. Po dlhšej konzumácií sa neodporúča vykonávať činnosti , ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu . Zbierame po celý rok , pričom využijeme celý kvet ,stonku aj koreň. Kvitne aj vo veľkých mrazoch.
Čudesník pod slnkom
/Hipicilius smejoticus/
Vyskytuje sa zriedka.Niekedy sa nájde aj na miestach ,kde by sme tento druh nečakali ,no vprípade ,že naňho natrafíte je všade. Rastie iba za svetla. V tme zvädne no svetlo ho oživuje. Jeho využitie je minimálne. Hodí sa skôr ako výživový doplnok. Vhodný nejmä do čaju. Možnosť použitia aj do zeleninových šalátov. Pohľad na rastlinu môže vyvolávať smiech. Jeho kvet je akoby veselý. Nevyžaduje si žiadnu starostlivosť. Pri väčšej konzumácií nehrozí predávkovaie. Je neškodný. Vhodný aj ako dekorácia na ikebany. Vydrží dlho aj odtrhnutý. Nevyschne.
Nenapodobník jedinečný
/Hlavencikolius áno? Miroscus/
Jeho výskyt je rôzny , podmienený obdbím jeho vývoja. Našiel sa aj v Čechách aj na Slovensku no aj vzahraničí kde je skôr ale menej známy.Je prudko zákonom chránený. Netrhajte! Pri spracovávaní tejto byliny postupujte opatrne. Jeho liečivé účinky doposial nie sú znéme. Pôsobí na dušu a na myseľ, ale pri rôznej konzumácií môžu byť účinky nepredvídateľnné. Dávkovanie nie je známe. Niekedy aj v malom množstve spôsobuje stavy obmädzenej koncentrácie. Skôr pomáha ako škodí. Pokiaľ nás nikto nevidí zbierame len listy, a koreň... pri zbere kvetov hrozí , že by nás kvet prezradil... Príznaky nadmerného pžitia sú opakovane hovoriace slovo .......ÁNO?
Trampské ucho
/Paplon Pisticio Paseko/
Jedná sa skôr o hubovitú rastlinu, ktorá ale kvitne po celý rok. Vyskytuje sa hlavne v oblasti Malých Karpát. Ak by ste túto hubovitú bylinu hľadali na lúkach a v lesoch nehladajte. Vyskytuje sa najmä v chatách a v drevených zruboch. Je absolútne neškodný. Množstvo dávkovania podla chuti. Všetky kombinácie dovolené. Vhodný aj do gulášov ako korenie. Naložený v alkohole výdatne pomáha unavenej mysli. Celá rastlina má najvhodnejšie účinky pri zbere v noci. No aj cez deň vie pomôcť srdcovo cievnemu systému.
Predávkovanie nehrozí. Možno vo väčšom množstve sa dostaví mierna závislosť, ktorá nie je ale na škodu. Nežiadúce účiky sú: nekontrolovatelná hra na hudobné nástroje.
Na sucho bôl
/Samekucio Palo abstinício/
Nenápadná rastlinka.
Vyskytuje sa hoci kde v lesoch aj v mestských parkoch. Jeho využitie nie je známe.Nevhodný do alkoholu. Skôr na sirupy a čaje., alebo ako dekorácia na obložené misy. Jeho zber je iba zriedka. Nekvitne.
Predávkovanie doposiaľ nebolo zistené. Konzumuje sa len v malom množstve. Je viacmenej neškodný. Nespôsobuje žiadne komplikácie.
Zákonom chránený nie je.
Modrá tráva
/banjo bluegrass ačos/
Zákonom chránená a v poslednej dobe aj veľmi vzácna rastlina, ktorá sa okrem Malých Karpát a celého Slovenska vyskytuje už aj na "STRECHE". Veľmi velký výskyt tejto byliny je aj v Čechách a v neposlednej rade aj v širokom zahraničí. Na východe moc nerastie. Dávkovanie je doporučené pravidelné a v množtve podľa chuti každého konzumenta. Väčšinou sa konzumuje v dňoch pracovného pokoja. Blahodárne pôsobí na masy ludí,ale len v kobinácií iných bylín z tohto herbáru. Je možné ho kombinovať z inými bylinami čím sa zvyšuje blahodárny účinok. Skôr je neškodný ale , v alkohole naložený môže vyvolávať nepredvídateľné stavy. Nie je návykový. Zbierame celú bylinu aj skoreňom. Pozor pri nesprávnom manipulovaní môže okamžite zvädnúť.
Kvitne po celý rok. Vhodný aj do bytu ako okrasná rastlina,ktorú treba od piatku do nedele často zalievať.
Bolond trvácny
/Rakayscus muziciolo jarocilist/
Jedná sa o ľudovo povedané všudybílek. Má vysokú stonku a veľké lysty. Stonka je ukončená obrovským kvetom.
Tento druh sa taktiež vyskytuje aj na
"STRECHE"
V kombinácií s Modrou trávou pôsobí až neuveriteľne.Pomáha liečiť depresie a úskostné stavy. Najlepší je v alkohole. Môže sa aj inhalovať , alebo použiť ako zábal na boľavé srdco. Liečba je vhodná cez víkendy. Zákonom chcránený nie je ,ale zber odporúčame len v prípade potreby. Zbiera sa celý aj s koreňom a jeho zber je možný v ktorom koľvek ročnom období. Nesušíme vzhľadom na svoju veľkosť by schol príliš dlho čím by rastlina stratila potrebné účinky. Predávkovanie Bolondom trvácnym nie je známe. Nie je teda návykový. Úľava sa dostavuje okamžite. Vo väčšom množstve sa môžu dostaviť vetry.
Zvedavec celoročný
/Petulo Áčolo/
Nenápadná rastlinka,ktorá navonok pôsobí ako okrasná.Nie je zákonom chránená, a vyskytuje sa všade. Použitie len v alkohole. Vo väčšom množstve môže z vás dostať všetko.
Najlepšie je konzumovať Zvedavec celoročný v kombinácií s ínými bylinami , čím sa znižuje riziko nadmernej dávky. Kombinuje sa úplne zo všetkými bylinami v tomto herbári. Pôsobí aj keď ju už nekonzumujete. Miestami máte pocit akoby sa vám Zvedavec celoročný dostával pod kožu. Vtedy je potrebné dávku znížiť ,alebo s kombinovať z inou bylinou. Dobre sa znáša aj naložený vo varenom víne. Jej pôsobenie v organizme oživuje hlavne pamäť, a mozgové bunky. Je to prevažne víkendová bylina.
Odborník pravý dvojdomý
/Maguliceros Bamblo Branilo Miki Sklo/
Je zákonom chránený. Táto popínavá bylina sa vyskytuje v horách , lesoch aj na lúkach prevažne na Slovensku,no aj v zahraničí už bol potvrdený výskyt, tejto trvalky. Nie je úplne jasné či sa majú zbierať kvety či stonka alebo aj koreň. V oblastiach v ktorých sa vyskytuje Odborník pravý dvojdomý sa zbiera celý a vo väčšine prípadov sa suší a potom sa drví na omastený chlieb. Je to skôr delikatesa ktorá keď nepomôže tak neublíži. Možnosť použitia je aj v teplej kuchyni ako bylikové korenie do kapustnice.Vo väčšom množstve ,alebo pri predávkovaní pôsobí laxatívne.Nie je nebezpečný ani návykový.V alkohole sa nezvykne vyluhovať. Na Slovensku je jeho výskyt potvrdený v jednej Sekcie v Detvianskom kraji.
Divobyľ bosonohý
/Čúpelius Marcelejajmnenalej/
Veľmi známa bylina na celom území Slovenska a aj v Čechách.Nie je zákonom chránená no počas roka je vyhľadávaná pre svoju prirodzenosť. Výborná na výrobu vína,ktoré získavame z bobulí po celý rok. Nachádzame ho najmä v lesoch Malých Karpát, v bískosti zrúcanín hradov , no najmä v tieni. Neškodná bylina pôsobí blahodárne na celý organizmus,niekdy je výborná na dobrý spánok. Tenká stonka je unkončená kvetom , z ktorého sa po celý rok tvoria bobule. Koreň sa nezbiera a rastlina sa neodporúča na sušenie.Pri vysušení sa rozpadne na prach. Bobule ponorené do alkoholu pôsobia dobre na krvný obeh. Nie je vôbec návyková, a nehrozí ani predávkovanie. Kombinovať môžete s ktorou koľvek bylinou. Veľmi dobre sa znáša zo Zvedavcom celoročným , Dobromilom a aj v kombinácií z Odborníkom pravým dvojdomím pôsobí priaznivo. Užívať Divobyľ bosonohý je možné po celý rok.
Babské ucho
/Gažoradobabomilicius/
Táto bylina je zákonom chránená.Netrhajte ju v žiadnom prípade. Nepresádzať! Vyskytuje sa po celej Európe,ba aj vo vyšších nadmorských výškach. Rastie v lese , na lúkach ba aj v kosodrevine. Môže sa stať že sa vysemení aj vo vašej predzahrádke. V takom prípade je potrebné sa o rastlinu dobre starať , inak zvädne. Veľmi nápadný kvet vonia po celý rok. Túto vôňu je nutné inhalovať čo pôsobí priaznivo na erekciu a potenciu. Po dlhšej aplikaácií môžete mať dojem , že je váš penis ako nový. Rastlina sa netrhá ,nesuší ani nevyluhuje. Pri dlhšom pôsobení na jednom mieste môže rastlina sama obsahovať alkohol, čo nie je na závadu. Nie je návyková , a nehrozí predávkovanie. Nevhodná do bytu , vyžaduje si skôr viac slobody.
Z ostatnými bylinami sa v celku dobre znáša. Nekombinujte ju v žiadnom prípade z Čudesníkom pod slnkom čo by mohlo spôsobiť ťažkosti. Inak je bylina Babské ucho neškodná. Konec koncou je to Afrodiziakum.
Nespokojník plachý
/Urbi et orbi/
Veľmi vysoká bylina, ktorá je vidieť na veľkú diaľku.Je zákonom chránená, no v určitom obdobý je jej zber povolený len zo súhlasom ministerstva životného prostriedia.
Vyskytuje sa po celom slovensku ba aj v čechách už bola zbieraná táto neprehliadnuteľná bylina. V alkohole sa vyluhuje ,no pomáha aj len tak ,keď čerstvo odtrhnuté listy, požujeme v ústach. Lieči najmä zubný kaz a vypadávanie zubov. No je vhodná aj proti bolestiam hlavy, nôh, svalov a kostí. Dokáže aj veľmi dobre vyčistit žalúdok. Na žalúdok zvykneme vypiť odvar najlepšie z vínom. Kombinácia z inými bylinami z herbára je možná, záleží však na tažkostiach , ktoré chceme liečiť. Kombináciu byliniek je vtedy treba dobre zvážiť. Pri predávkovaní , sa môže dostaviť mierne nadúvanie prípadne môže spôsobiť mierne črevné ťažkosti. Tieto nežiaduce účinky sú však len zriedkavé. Je mierne návyková no na odvykaciu kúru proti tejto byline , môžme použiť hoci ktorú inú bylinu z herbára čím ztlmíme jej účinky, ktoré postupne úplne zmiznú.
Inak je neškodná.
Potichuzved nenápadný
/Rudiloáčolo čonadobrejvodebolo/
Táto bylina sa vyskytuje v lesoch aj na lúkach,môžme ju nájsť aj v predzáhradkách domov ,najmä v katastri obce Dobrá Voda ale vyskytuje sa aj na viacerých miestach na Slovensku či v Čechách...Môžme ju vlastne nájsť kde koľvek ,no zbadáme ju v poslednej chvíli. Rastlinu radšej netrhajme je zákonom chránená.Ak by sme ju však odtrhli nedávajte ju vyluhovať do alkoholu, toto by mohlo rastlinu na dlho poškodiť. Dobre je ju len tak potroche zalievať . Rastlina je sama o sebe neškodná ak ju máme v predzáhradke , alebo v blískosti obydlia nevadí nám pôsobí dobre má mohutnú stonku a výrazný kvet. Vyvoláva vnás dobrú náladu a pohodu. Nie je nývyková.Dobre sa znáša zo všetkými byinami . Táto bylina je rodovo príbuzná zo Zvedavcom celoročným a Modrou trávou. Zima jej vôbec neškodí. Kvet byliny Potichuzveda nenápadného je dobre vidieť aj vo veľkých mrazoch .
Dobrá dúška vyzývavá
/pivnicius nadvoregrilus táborácus/
Zákonom chránená rastlina, ktorá sa vyskytuje najmä v katastri obce Horné Orešany , pri Váhu od Zeleníc do Siladíc, ale aj na mnohých miestach v oblasti Malých Karpát.
Je to celoročná trvalka, odolná aj vysokým mrazom či letným horúčavám. Vhodná do bytu, v črepníku však dlho nevydrží. Je dobré ju aspoň vystaviť počas dňa do okna. Zberáme ju úplne celú. Použitie je úplne všestranné. Vhodná do čajov, vývarov, obkladov , do alkoholu , na výrobu vína , do polievok , šalátov , pomazánok , do gulášov, veľmi dobre sa vijíma na ikebanách či sušených kyticiach na výzdobu akéhokoľvek žánru. Absolútne neškodná bylina. Nie je návyková aj , keď sa môže zdať , že nám chýba nie je to na škodu. Pri neopatrnom zaobchádzaní sa môže dostaviť predávkovanie , ktoré ale , rychle pominie a vráti sa nám zdravá chuť na požitie tejto byiliny. Lieči stavy , kedy sa nám nič nechce, lieči nepokoj, netrpezlivosť , ukľudnuje celkový duševný stav počas víkendov, a dlhých zimných nocí. V alkohole je veľmi dobrá na všestrannú pohodu. Znižuje cholesterol, vysoký tlak , zrýchlený tep zo stresu...a pod.. Precitlivelosť na Dobrú dúšku vyzívavú sa odporúča liečiť vyššou dávkou nap. v podobe vývaru ,či iného doplnkového pokrmu...Môžme ho nájsť nap. na jeseň v blískostí dubákov, masliakov, či iných jedlích hríbov. Ľudovo sa nazýva aj Fero.
Svokruža
/ciciki didiki rada má pikniki/
Veľmi pekná, voňavá rastlina, zákonom už nie je chránená od svojich 15-tich rokov. Vyskytuje sa momentálne najmä v oblasti pohoria Vtáčnik. Tam je jej výskyt v súšastnosti. V minulosti sa jej však veľmi dobre darilo v okolí Trnavy, kde ale akosi postupne vymizla. Má svetložltý veľmi pekný voňavý kvet, ktorý kvitne celý rok. Nie je jedovatá , táto Svokruža nemá ani ostne aj keby sa mohlo zdať, že rada pichá. Veľmi vhodná na vyzdobenie predzáhrádky, či do veľkých hál prepichových hotelov, či bánk. Ak je v črepníku je nutné ju dobre zalievať , inak zvädne. Na slávnostné stoly je dobré porozhadzovať jej lupene, ktoré pôsobia veľmi dobre , upokojujúco a krásne voňajú. Stonka sa pošas roka mení, no ruža si sama reguluje hrúbku stonky podľa obdobia. Liečebné účinky sú ukryté v lupeňoch a v stonke. Koreň nezbierame. Lupeňe sa môžu len tak olizovať , či stačí niekedy iba privoňať. Pôsobí blahodárne. Pocit blaženosti sa dostaví najmä ak rastlinu ponoríme na chvíľu do vína alebo fernetu. U starších ľudí lieči nefunkčnosť erekcie. Je to niečo ako prírodná viagra.
Ženamamka dokonalá
/kozmeticus drogerius/
Total izbová rastlina.
Vo voľnej prírode by zhynula.Vonia.Nesušiť.Jej hlboké korene sú vhodné najmä do Segedínskeho no aj do iných gulášov či teplých pokrmov ktoré sa kombinujú s knedľu. Vo víne naložená spôsobuje pomalšie reflexy. Vývary nič. Obklady niekedy spôsobujú úľavu no pri nesprávnom použití môžu uškodiť. O správnom použití sa poradťe s tvorcom tohto herbáru. Neužívajte bez jeho vedomia. Môžete si tým spôsobiť ťažkosti , s ktorých Vás žiadna bylina s tohto herbáru nedostane. Len na vlasnté riziko.Dobre sa znáša so Svokružou, ktorá je rodovo príbuzná. S kombináciou s inými bylinami nie sú známe účinky.
Sveker
/smadnos ujos/
Divo rastúci ker,ktorý je vidieť hoci kde. Dobre sa mu darí v predzáhradkách domov no často je využívaný na výzdobu letných záhrad v rešteuráciach a pohostinstvách. Jeho bobule sa zbierajú na výrobu vína , alebo aj na výrobu alkoholu. Samotné bobule sa nekonzumujú, spôsobujú totiž zvýšenie kyslosti žalúdka a nadmerne zvyšujú tlak. Takže jeho využitie je len v alkohole. Listy Svekra sušíme a používame na dochucovanie gulášov a kapustníc. Rozmnožuje sa sám.Neprekáža mu žiadne prostredie v ktorom žije. Podmienky si dokáže vytvoriť všade sám podľa svojich potireb. Nepotrebuje hnojenie, stačí iba po celý rok dobre zalievať. Je odolný aj mrazom. Je vhodný aj na živý plot. Inak je neškodný .Ak spôsobí predávkovanie je nutné použiť na vyliečenie Ženamamku, prípadne sa poradiť s tvorcom tohto herbáru. Ženamamka dokonalá je rodovo príbuzná zo Svekrom. Presádzanie sa neodporúča.Ak chcete mať v záhrade tento Sveker stačí v miestach kde chcete aby rástol rosypať bobule či rozdrviť listy.
Domovník pravý
/surio mario martinéz chuares ferdinando/
Táto rastlina je veľmi blízka všetkým drevinám. Je známy najmä medzi polovníkmi či lesnými pracovníkmi . Rastie najmä v Malých Karpatoch kde je aj jeho domovský výskyt. Presne povedané patrí sem. Inde by mohol vyhynúť. Je to veľmi ušlachtilá rastlina , ktorá akoby menila nálady. Niekedy ,keď je dobre zaliata akoby rástla no v zapätí sa môže zdať ,že úplne zvädla.Je to iba zdanie opätovné zalievanie rastlinu oživí.Domovníku pravému sa veľmi dobre darí v pokojom prostredí lesov a lúk alebo na periférií obcí. Jeho veľmi kvalitné drevo je vhodné na vykurovanie, nie však do táborákov. Spalovanie v táborákových ohňoch mu prekáža.
Z Domovníka pravého nevyužívame inak nič. Možno pár listov z jeho halúz je doré naložiť do alkoholu, čo môže vyvolať zlepšenie nálady. Predávkovanie teda nehrozí. Nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť ako pokles dobrej nálady, ktorá ale rýchlo pominie. Ľudovo sa nazýva Kopún.V oblasti Majdánskej doliny sa mu hovorí Špico.
Odolnica obecná
/Šamajos potom Rakayos babos/
Veľmi odolná rastlina.Krásny kvet ,jemná stonka .Vyskytuje sa v dolinách Malých Karpát,ale aj na mnohých iných miestach.V poslednom období bol jej výskyt potvrdení v katastri obce Suchá nad Parnou. Pôsobí blahodárne na dušu , srdce, cievy.Pomáha pri ťažkých stavoch , ktoré vyvolávajú zvracanie. Je absolútne neškodná. Znižuje vysoký tlak. Jej výskyt je často v blískosti Bolonda trvácneho.V kombinácii s inými rastlinami v herbári nie sú známe nijaké komplikácie. Môžme ju zbierať aj v lete aj v zime. V alkohole len jemne naložená vyvoláva pocit pokoja. Obklad z Odolnice obecnej pomáha po poalkoholických ťažkostiach. Mám osobné skúsenosti kedy mi Odolnica obecná pomohla pri stavoch , ktoré vyvolávali zvracanie. Predávkovanie nie je známe. Nesušiť.
Deväťsil trojchlapový
/macumbo nezmar mek kormik/
Táto rastlina má veľmi silné účinky. Do bytu ju radšej nedávajte. Jej výskyt je podľa rôznych období , ktorá táto rastlina potrebuje pre svoj prirodzený vývin. Najviac sa vyskytuje v oblasti Malých Karpát no najmä v ich dolinách. Je dobré rastlinu nechať radšej volne rásť. V alkohole naložená môže v nás spôsobovať pocit obrovskej sily. Lieči modriny , zlomeniny , bolesti kĺbov , svalov a pod. Znášanie z inými rastlinami z herbáru je veľmi podmienené dávkovaním. Z rastlinou zaobchádzajte veľmi opatrne , hrozí predávkovanie. Na odstránenie komplikácií spôsobené Deväťsilom trojchlapovím použite zmes vytvorenú z Bolonda trváceho , Modrej trávy a Odolnice obecnej . Iné použitie nie je známe. Sušiť sa neodporúča. V predzahrádke môže byť iba ak potrebujeme zatieniť výhľad z okna. Má obrovský kvet a veľké listy , ktoré rastú na mohutnej stonke.
Bystrý byľ
/rozvedencius/
Jemná rastlinka vyskytujúca sa hoci kde. V poslednom období dosť často videná v blískosti Nespokojníka plachého. Nie je zákonom chránená no nie je isté či sa to v budúcnosti nezmení. Vhodná na vyluhovanie v alkohole no pri predávkovaní hrozí zvracanie, ktoré počas dňa pominie tak ako u Jednoočka. Veľmi poddajná bylina na všestranné použitie nap. do čajov , varených vín, pomazánok alebo aj ako korenie do polievok či iných teplých pokrmov. Nehrozí závislosť, teda nie je návyková. Zbierame všetko listy, korene ,kvety vysušíme a drvíme podľa potreby či už do alkoholu alebo vína a pod. Bystrý byľ je možné kombinovať s ktorou koľvek bylinou v herbári a v akom koľvek pomere nič sa nám nestane. Z jemní chuť čaju ,alebo vína s ktorou koľvek bylinou. Pomáha na celkové upokojenie organizmu, znižuje schopnosti rozčulovania sa čím znižuje riziko infarktu.
Šoporanské slniečko
/porádnicius babycus/
Krásna jemná rastlinka, ktorá sa v poslednej dobe vyskytuje najmä v blískosti Zvedavca celoročného a Potichuzveda nanápadného či Modrej trávy. V minulosti ju bolo veľmi často vídať v katastri obce Šoporňa, kde sa jej výskyt ale v poslednej dobe akoby vytráca. Dosť často sa objavuje v oblasti Dobrá Voda. Je samozrejme zákonom chránená. Netrhajte ju ak vás niekto vidí. Jej hodnota je nevyčísliteľná. Pomáha blahodárne na celý organizmus. V predzahrádke je ju krásne vidieť, hlavne v lete keď najviac kvitnú jej obrovské kvety. Hoci ktorý záhradkár by sa rád pochválil touto rastlinkou v svojej predzahrádke ,no má ju zatiaľ len jeden, ktorí ale nedovolí jej presádzanie. Na zimu je vhodné umiestniť ju do tepla zima by jej moha uškodiť, hlavne mrazy. Slniečko jej nevadí. Inak je neškodná. Peke vonia.
Starček aktuálny z Marsu
/Ervínicius Ažalticio/
Je to čisto Dobrovodská bylina. Má veľký šedivý kvet a suchú stonku ,ktorá je ale vo vnútri až moc živá. Zákonom nie je chránená.Je vhodná iba do alkoholu. Použitie iba v malom množstve. Väčšie množstvo okamžite spôsobí predávkovanie a Starček aktuálny z Marsu sa nám okamžite sprotiví. Len pár kvapiek a dosť. Lieči samotu a oživuje duchaprítomnosť. V malom množstve môže v nás vyvolať "Humor a smiech" . Výskyt tejto byliny nebol zatiaľ nikde inde potvrdený. Pri opatrnom dávkovaní sa nám nemôže nič stať. Ak by však aj napriek radám bylinkára došlo k predávkovaniu treba vypiť odvar z Deväťsila trojchlapového či Potvorníka ,alebo Bolonda trvácneho , ktorého účinky bývajú okamžité.
Susedník lysohlavý
/ked spadlo buchlo okno puklo/
Susedník lysohlavý je rastlina s ktorou je treba narábať opatrne. Vyskytuje sa hlavne v katastri obce Horné Orešany.Je to odolná rastlina s ktorej po celý rok zbierame všetko čo znej opadá. Teda nezbierame samotnú rastlinu ale len opadávky. Tento pozbieraný bylinný materiál naložíme do vína,alebo alkoholu. Dávky si dobre sledujeme lebo môžu spoôsobovať stavy nekontrolovatelnej straty rovnováhy. V správnych dávkach lieči nespavosť. Po požití sa nám chce spať, aj napriek tomu , že sa nachádzame v hlučnom prostredí. V kombinácií s Jednoočkom , Dobrou dúškou vyzívavou a Domovníkom pravým vzniká bylinný liek ktorý lieči nervozitu , stres, pocit úzkosti a depresie. Najlepšie je túto kombináciu bylín nechať vyluhovať v alkohole v pivnici. Nie je návyková a nehrozí ani predávkovanie. Je možné naložiť Susedníka lysohlavého aj do studeného piva, ktoré v kombinácií s touto bylinou lieči poalkoholické ťažkosti. Hasí smäd.
Tichovrav srandyplný
/tamtamus dunicius tmous/
Jednoznačne zákonom chránená rastlina.Netrhať,nezbierať,nesušiť. Výskyt je asi všade. Darí sa mu aj na Morave , Martinských holiach , v Kosodreviene a na Mnohých miestach Malých Karpát a pod. Typická veľmi hrubá stonka akú má len Tichovrav srandyplný je dobre vidieť a veľký kvet je vo svete liečivých rastlín nezameniteľný. Už len samotný pohľad na rastlinu , ktorú objavíme niekde v lese či na lúke pôsobí blahodárne na dušu. Ak by ste chceli z rastliny dostať tie najkvalitnejšie účinky obrany proti nervozite , stresu,nepokoja, depresie, úzkostných stavov, poklesu nálady a podobne ,je treba ju naložiť do alkoholu. V alkohole sú účinky až neuveriteľné. Konzument Tichovrava srandyplného ,ktorý sa predávkuje má stavy návalu smiechu čo ale vôbec neškodí. Nie je návykový . Pre jeho prirodzené upokojujúce vlastnosti je dosť vyhľadávaný. Kombinovať ho možnno z akoukoľvek bylinou.Jeho účinky sú vždy rozpoznateľnéjšie od ostatných rastlín. Účinky su cez víkendy akoby silnejšie nie však škodné. Ľudovo sa nazýva Pípec.
Slušivka
/Octavia combi/
Jemná rastlika s veľmi výrazným kvietkom a krásnymi lupienkami. Vyskytuje sa najmä v katastri obce Horné Orešany , no jej výskyt bol potvrdený aj okolo Bánoviec nad Bebravou. Rastlinku je možné zbierať po celý rok. Je vhodná aj do črepníkov či na výzdobu balkónov alebo terás. Jej použitie je všestranné ,no najvhodnejšia je do vína , alebo do bylinných likérov ako nap.Myslivec,Fernet a pod. Zbierame celú rastlinku aj s koreňom, ktorú ihneď naložíme do pripravenej konzistencie a necháme vyluhovať. Účinky sa dostiava skoro okamžite. Pôsobí upokojujúco a v kombinácií so Susedníkom lysohlavým pôsobí až relaxačne. Odburáva stres , prečistí myseľ a upokojuje celkový nervový systém. Ak ju umiestníme do črepníka je treba ju často zalievať. Nie je návyková ,takže ani nespôsobuje nejaké ťažkosti. Predávkovanie nebolo doposiaľ zistené. Doporučená kombinácia na celkovú pohodu sú vo víne zmiešané so Slušivkou aj Susedník lysohlavý , Jednoočko , Ženamamka dokonalá , Dobrá dúška vyzývavá , Zlatovláska pokojná čím vytvoríme nápoj blahodárnych účinkov.
Zlatovláska pokojná
/málo pije šecko vie nikomu to nepovie/
Zákonom chránená rastlinka s prirozdeným výskytom v oblasti Malých Karpát ale aj v tesnej blískosti rieky Váh od Zeleníc do Siladíc. Jej kvet je veľký a akoby zlatý. Má krásne dobre viditeľné lupene. Jej použitie je skôr v čajoch alebo len v obkladoch, ktoré pomáhaju na pokojný spánok. Bylinu netrhajme pokiaľ nás niekto vidí. V príode je nezameniteľná , nie je možné si ju teda pomýliť s inou rastlinou. Je možné ju naložiť do červeného vína alebo v lepších prípadoch jemne zlepšuje chuť šampanského . Nie je návyková a nespôsobuje žiadne nežiaduce účinky. V kombinácií s Dobrou dúškou vyzývavou získame natur produkt doposiaľ neprebádaných účinnkov. Preto kombinovať tieto dve rastliny si vyžaduje znalosti tých najväčších machrov a znalcov flóry. Inak bylina samostatne je neškodná. Neublíži ani vo veľkom množstve. Ľudovo sa nenazýva a hotovo.
Poľovnícka päsť
/plnos penzios/
Rastlinka, ktorá si nevyžaduje veľkú starostlivosť.Je zákonom chránená a vyskytuje sa na väčšine územia no najmä v oblasti Malých Karpát. Väčšinou ju ani nevidíme no ak sa niekde objaví je akoby všade. Môže sa stať že nám vyrastie v garáži a nie je ani prekvapením keď sa to stane v období Vianoc. Je odolná mrazom ,no škodí jej peľ z okolitých rastlín.Preto sa väčšinou stiahne a stáva sa nenápadnou. Pôsobí blahodárne na prekrvenie nedokrvených častí teľa. Do vázy nie je vhodná no dá sa veľmi dobre využiť na výzdobu poľovníckych reštaurácií počas obdobia Poľovníckych hodov. V tomto období akoby mala lepšiu trvácnosť .Rastlinu nesušíme .Zbierame ju celú a nakladáme ju do alkoholu.Kombinácia s inými bylinami je veľmi opatrná, rastlina môže s rôznymi bylinami mať úplne odlišné účinky. Občas ju vidieť aj v okolí ohnísk a táborákov. V pive naložená sa stáva jemnou lahôdkou na upokojenie organizmu.Predávkovanie asi nehrozí ,lebo zber tejto rastliny si vyžaduje tie najväčšie skúsenosti botanikov.Pre laikov je táto bylina neznáma.
Sokolka temperamnetná
/T.O. Krochna Johanova/
Výskyt tejto rastliny je podmienený väčšinou výskytom iných rastlín.Samotnú ju ani nevidieť.Vyskytuje sa najmä v oblasti Malých Karpát najmä teda v Sokolskej doline pri Bukovej okr.Trnava,ale aj na mnohých miestach Moravy , Martinských holí a podobne. Je rodovo príbuzná z Deväťsilom trojchlapový.Pôsobí upokojujúco na dušu , prčisťuje mozog a v niektorých prípadoch aj žalúdok. Dobre sa znáša zo vštkými bylinami aj vhodná na všestranné použitie.Vo víne naložená pôsobí ako balzám na dušu, a v alkohole vyluhovaná tíší bolesti svalov a chrbtových kostí. Čaj s tejto byliny odburáva stres, a sušená je vhodná ako korenie do polievok , gulášov pečeného mäsa a podobne. Nie je návyková a nehrozí ani predávkovanie.
Modrdorf panský
/arachnosapiensspiderman/
Výskyt tejto rastlinky , ktorá má veľmi pevnú a pružnú stonku a veľký navonok vysmiato pôsobiaci kvet bol potvrdený už asi všade . Nie je známe , že by táto rastlina potrebovala pre svoj vývin nejaké konkrétne podmienky.Je veľmi odolná mrazom , vlhku, rastie aj v tme , nevadí jej slnko a dobre sa znáša z mnohými rastlinami s tohoto herbáru. Už vo viacerých prípadoch sa potvrdilo , že sa jej veľmi dobre darí aj v črepníkoch na terasách domou kde tento vysmiaty kvet skrášľuje okolie domu. Účinky na organizmus sú veľmi blahodárne .Lieči stavy úzkosti a depresií.V alkohole naložená bylina Modrdorfa panského odbúrava stres a vyvoláva stavy pokoja celkového duševného a pri neškodnom predávkovaní vyvoláva až stavy návalu smiechu.Bolo zistené ,že už v niektorých prípadoch sa dostavili stavy blaženosti a pokoja už pri pohľade na rozkvitnutý kvet. Kvet Modrdorfa panského môžeme naložiť aj do vína čo spôsobuje spomalenie starnutia.V pive utopený odtrhnutý kvet dodáva organizmu látku ktorá v kombinácií s pivom zlepšuje trávenie ,prečisťuje obličky a pečeň. Do čaju sa neodporúča , lebo horúci zápar bylinu poškodí. Ľudovo sa nazýva pavúk. Pár koreňov bolo nájdených aj na jednej terase domu v Modranke pri Trnave postaveného podľa Rakúskeho štýlu.
Čírny trampček
/arabes bradr/
Nenápadná rastlinka ,ktorej výskyt je podmienený výskytom inej rastliny s tohto herbáru . Samotnú rastlinku skoro nevidieť. Má rada pre svoj vývin hlavne lúky , lesy Malých Karpát no vyhovuje jej aj prostredie iných lokalít najmä na Slovensku a v Čechách. Najčastejšie ju vidíme vyrastať v blízkosti táborových ohnísk. Akoby jej k vývinu pomáhalo práve teplo týchto ohňov. Preto ten názov Trampček zdedila s toho dôvodu ,že ju poznajú najmä trampi. Všeobecne je neškodná.Vhodná na paštékove chleby ako pažítka.Naložená v pive pôsobí upokojujúco,a v tvrdom alkohole naložená tlmí reč.Človek ktorý sa predávkuje v alkohole naloženom Čírnym trampčekom vôbec nerozpráva.Vhodná aj do gulášov ako korenie,alebo do vareného vína ktorému dodáva arómu a intenzívnu chuť. Čírny trampček zbierame okolo ohnísk po celý rok aj s koreňom.
Chatárik mäsožravý
/suslem suslem/
Obrovská rastlina z veľkými fúzami. Ľudovo sa nazýva Satinský.Vyskytuje sa najmä v oblasti Sokolskej doliny v Malých Karpatoch.Má veľký šedivý kvet ,ktorý nepohrdne žiadnym mäsom. Nie je nebezpečná no narábajte s ňou opatrne. Pôsobí blahodárne na všetky duševné poruchy.Vie si poradiť aj z vyčistením žalúdka, alebo narovnaním chrbtice. Stačí iba privoňať a rastlina okamžite začne pôsobiť. Neodporúča sa ju trhať. Naložená v alkohole sa požíva na potieranie modrín a opuchov spôsobených silným úderom. Nepresádzajte ju ,rastlina si sama vyberá kde bude rásť ak jej nejaké miesto nevyhovuje celá sa postupne vytratí. V črepníku nevydrží. Ak ju zasadíte do črepníka ráno ho nájdete prázdny.Fúze s Chatárika mäsožravého môžme nechať naložené v oleji ktorý potom môžme použiť na pečené prasa. Stonka Chatárika sa počas roka mení podľa prostredia , ktoré si bylina vybrala pre svoj vývin.
Sekáč obecný
/z busu korman v rukách furt mám/
Jedinečná neprehliadnuteľná rastlina plná života z obrovským brčkavím kvetom a veľkými listami.Výskyt je hlavne v katastri obce Dobrá Voda pri Trnave. Nehodí sa do predzáhrádky ba ani v lese ju moc nevidno, ani na lúkach. Sama sa objavuje na viacerých miestach v blískosti pohstinstiev alebo reštauračných zariadeniach.Predávkovanie nie je potvrdené. Naložený Sekáč obecný v alkohole je nezameniteľný. Lieči depresie a úzkostné stavy. Pri zvýšenej konzumácií dochádza k hlasitému rozprávaniu ba až ku kričaniu. Nie je to ale na škodu nijako užívateľovi ale viac jeho okoliu. Najlepšia kombinácia je GIN so Sekáčom obecným a Pivo. Je to degustačná delikatesa. Zbierame len opadané brčky.
Ležaj Vážsky
/babett man/
Dokonale zaoblená neškodná rastlinka,ktorá pre svoj výskyt akoby nepotrebovala nič. najčastejšie ju vidieť v oblasti Vážskeho brehu od Zeleníc do Siladíc. Navonok pevná stonka rastlinu nevzpriamuje ale skôr ťahá po zemi dá sa povedať ,že Ležaj Vážsky väčšinou leží. Nájsť ju môžeme ale aj v lesoch a lúkach Malých Karpát. Zbierame ju celú ale jednotlivé časti sú použiteľné rôzne. Kvet a koreň je najlepší v alkohole ale rozdrvený koreň dobre ochutí aj lečo ,alebo guláš. Listy sušíme na slnku a rozdrvené môžeme sypať do vína na dochutenie. Je neškodná a nie je návyková. Lieči stavy depresií pri tragických udalostiach ako nap. Pri odobratí vodičského oprávnenia za alkohol. Ľudovo sa nazýva Šaman. je rodovo príbuzný zo Zlatovláskou pokojnou.
Amík samozvaný
/ratatatabum/
Veľmi známa rastlina. Jej domovská oblasť sú Malé Karpaty. Ale výskyt je potvrdený aj na väčšine územia Českej republiky.Vyskytuje sa aj tam kde ju nečakáte,či v lete či v zime vám veľakrát svojou prítomnosťou vyrazí dych. Veľa krát aj na miestach kde ju vôbec nechcete.Najväčšmi sa vyskytuje v lesoch , lúkach a nie zriedka vo vojenských objektoch a na cvičiskách .Nevadia jej tanky ani granáty . V prítomnosti takýchto zariadení rastlina ožíva. Nakoniec ale jej prítomnosť neškodí. Kvet má akoby bradku a fúziky ,ktoré reagujú na na vonkajšie vplyvy zmrštením sa .Nie je jedovatá ani neškodí .Nie je ani potvrdené predávkovanie. Nejako výnimočne nevonia ale ani nesmrdí. Pôsobí blahodárne na dušu , upokojuje ,po malých dávkach pôsobí ako balzam a dostanete sa do stavu úplného pokoja.Je to dosť víkendová rastlina cez týždeň ju zväčša v lesoch a lúkach moc nevidieť. Veľmi vhodná ako dochutenie akých koľvek alkoholických nápojov.Najlepšia je vyluhovaná v pive, čo sa aj najčastejšie používa , každý ju vždy naloží do piva. Nie je vylúčené ale ani vo víne alebo tvrdom alkohole. Ľudovo sa nazýva Hárdy.
Komentáre
Prehľad komentárov
Sa teším na dalše masečky.
Herbaris jako mabys
(odbornik pravy dvojdomi, 27. 3. 2009 13:38)konecne aj nejaka odborna literatura,doteraz len same srandicky.Som rad ze sa tato stranka obraca k lepsiemu a hlavne poucnemu tematu.
Herbaris podarenis
(Hlavenka, 23. 12. 2008 17:41)Fakt dobré,vystižné a naozaj podarené.Bolí ma zub,ale na chvílu som to prestal vnímat.
Ozaj super!
(Divoch, 20. 9. 2010 18:29)